Anasayfa       Okey Salonları        Nasıl Oynanır       Java İndir       Kurallar       Videolar       İletişim      
     

Okey Nasıl Oynanır?

Türkiye’de aile ve arkadaş ortamlarında oynanan en popüler oyunlardan birisi olan okey, aynı zamanda öğrenilmesi en kolay oyunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Şimdi okeyin nasıl oynandığını kısaca açıklayalım.

Okey oyununda toplam 106 taş vardır. Dört renge sahip olan (kırmızı, siyah, sarı ve mavi) taşlardan her birisi 1’den 13’e kadar numaralandırılmıştır. Her renkteki her bir taştan ikişer tane bulunmaktadır. Bu 104 taşın yanına iki tane de “sahte okey” taşı kullanılır. Oyunda ayrıca bir zar dört de ıstaka kullanılır. Oyun taşların dağıtılmasıyla başlar. Oyunculardan birisi 15, diğer üçü ise 14 taş alır. 15 taş alan oyuncu yere bir taş atarak oyunu başlatır. Daha sonra masadaki diğer oyuncular her bir turda bir önceki oyuncunun attığı taşı veya ortada çekilmek üzere kapalı olarak bekleyen taşlardan birisini alıp, bir taş atarak elini bitirmeye çalışır.

Okey oyununda oyuncu elini bitirebilmek için elindeki 14 taşı her birisi en az üçlü olmak üzere ve hiçbir taş açıkta kalmayacak şekilde gruplara (perlere) ayırması gerekmektedir. Bu gruplar aynı renkten ardışık sayılar (siyah 3, 4, 5, 6 gibi) veya farklı renklerden aynı değerdeki taşlarla (kırmızı 3, siyah 3 ve sarı 3 gibi) oluşturulabilir. Oyunun başlangıcında zar atışı sonucunda belirlenen okey oyunda iki tane bulunmaktadır ve oyuncu bu taşı elindeki taşları gruplara ayırmak için eksik kalan taş yerine kullanabilir. Sahte okey taşı ise, o el okey olarak belirlenen taşın gerçek değerinde kullanılır. Kazanan oyuncu (veya çift) rakip oyuncu (veya çiftin) puanını düşürür. Rakibini 0’a indiren ilk oyuncu (veya çift) kazanır.

   
     
   
 
 
 
Copyright © 2016 okeysevgisi.com  Web tasarim, Okeysalonu, Radyohosting, Domain ve Hosting  Hizmetleri  
okeysevgisi.com Tüm Haklari Saklidir